Акценти
Протезиране на горен крайник
Протезирането на горния крайник е много специфично и изисква специален индивидуален подход във всеки конкретен случаи. Някой от хората, загубили горен крайник, се адаптират към загубата и отказват да бъдат протезирани.
Въпреки съвременните технически постижения в протезите за ръце те са далеч от функционалните възможностите на загубения крайник. Ролята на протезиста е да обясни на човека, загубил горния си крайник, необходимостта и ползата от протезирането му.
Козметичния ефект от възстановяването на симетрията на тялото.
Функционално допълване в действието на запазената част от ръката и протеза.
Правилно развитие и рехабилитация на остатъка от ръката, ползваща протеза.
Важно е да се знае, че протезирането на ръката трябва да стане максимално бързо след нейната загуба, защото колкото по дълго човек живее без протеза толкова по-трудно в последствие може да бъде протезиран и научен да я ползва.
Видове протези за горен крайник
Възможностите за избор и видовете протези за горен крайник включват:
Козметични протези
Това са протези с добро козметично покритие, ръкавица, без функционални възможности, но добре запълващи дефекта. Това е отличен избор за потребители които не желаят управление на захващането, а търсят приятен външен вид на ръката.
Кинематични или механични протези
Това са протези, задвижвани от срещуположното рамо чрез система от колани (ремъци) и кабели.
Тези протези удовлетворяват част от потребителите, които търсят функционални възможности и практикуват дейности, свързани с различни занаяти.
Чрез механичната система, протезираният управлява лакътя и дланта на протезата. Много известна в тази насока е протезната длан кука-щипка, известна като “Хук” (hook), използвана масово в Америка, която има дори и електронен вариант.
Съвременните механични протези предоставят възможности за различни захвати чрез задвижване на китката. Механичните длани може да са с покритие на пръстите за тъч-контрол на мобилни устройства, възможност за промяна на позицията на палеца с другата ръка за различни захвати, както и водоустойчиви.
Миоелектрични протези
Една от най-желаните е протезата с миоелектрично управление. При нея протезираният, чрез съкращаване на определена мускулна група, генерира мио потенциал от 15-20 mW, който чрез кожния датчик стартира определено движение в протезата.
Принципът е един сигнал-едно действие. Понастоящем, чрез моделиране на сигнала, функционалните команди могат да се увеличат. С ел.сигнали може да се управлява дланта, лакътя и да се върти китката.
Мио дланите са с три и пет функционални пръсти. С помощта на система от чипове дланта може с един сигнал да извърши определен захват.
Функционално най-добре са адаптирани подлакетните Мио протези. Съвременните технологии предоставят възможност за изработване на протеза за ръка, която се контролира и обучава от самия пациент. Досега протезите изискваха обучение на пациента как да я ползва. Системата МИО плюс позволява пациента да обучи протезната си ръка с използване на изкуствен интелект.
При желание от страна на пациентите да изпробват иновативната система, може да си запишете час за тест.
Хибридни протези
При надлаткетните Мио протези, за олекотяване на протезната конструкция и за опростяването на управлението, са създадени хибридни протези. Те представляват протези с Мио длан и механичен лакът. Тази протеза позволява на протезирания да управлява дланта и лакътя едновременно.
Обучение в ползване на протеза за ръка
В рамките на рехабилитацията в Медицински център Медикеар плюс пациентът се подготвя за носенето на протезата.
Първата стъпка в процеса е зарастването на чукана. Рехабилитацията започва след като оздравителният процес е приключил. Това може да отнеме до 6 месеца след ампутация.
В рамките на рехабилитацията пациентът се подготвя за носенето на протезата. Ако протезата е МИО електрична, тя тежи повече от здравата ръка и следва мускулите на чукана да се адаптират към тежестта й.
МИО електричните протези за ръка изискват обучение и трениране на остатъчните мускули за ползването й. В зависимост от избраната протеза за ръка от пациента, рехабилитаторът ще предложи и подходящата терапия и обучение, за да може да използва протезата в нейния пълен капацитет.
В този процес е изключително важна мотивацията на пациента и желанието му да се адаптира отново към ежедневните си и професионални ангажименти.
Обучението в ползване на протеза за ръка включва и своевременни настройки на чувствителността на протезата, ако е МИО електрична, както и позиционирането й спрямо чукана при промяна в неговите размери.
Цени на протеза за горен крайник
ВИП Плюс Медикотехническа лаборатория работи с НЗОК. Фирмата изработва протези, както в рамките на отпуснатата сума от здравна каса за изработка на протеза, така и с доплащане, при избор на допълнителни компоненти и иновативни модули.
Редът за получаване на протеза за горен/долен крайник по здравна каса, съгласно Закона за хората с увреждания, е следният:
-
При първо протезиране, лицето трябва да се яви на преглед в специализирана ортопедично-травматологична лекарска комисия /ЛКК/ за издаване на протокол/решение за предписване на медицинското изделие. С такава разполага Медицински център Медикеар Плюс.
-
При всяко следващо ново изделие или нужда от ремонт - ЛКК или ТЕЛК/НЕЛК издава протокол/решение за предписване на медицинското изделие.
-
Лицето с увреждане подава заявление по образец до НЗОК/РЗОК за съгласие с предписаното медицинско изделие и необходимост от предоставянето му.
-
НЗОК/РЗОК издава предписание по спецификация с код.
-
Лицето с увреждане предоставя кода на фирмата, която то е избрало за изработка на протезата.