Протезиране при деца

Протезиране при деца

Протезирането при деца е важна област на ортопедичната и рехабилитационна медицина, която се занимава с предоставянето на изкуствени крайници или други асистиращи устройства за деца с физически дефекти или загуби. 

Този процес може да подпомогне Вашето дете да развие независимост, мобилност и самочувствие. Протезирането на горния крайник пък е важно за правилното симетрично  развитие на раменния му пояс.

Обща информация

Ето някои важни аспекти на протезирането при деца:

Индивидуален подход

Всеки случай на протезиране при деца изисква много внимателен индивидуален подход. 

Нашите ортопедични специалисти оценяват конкретните нужди и възможности на Вашето дете, като взимат предвид възрастта му, физическото му състояние и социална среда.

Развитие на растежа

При децата растежът на тялото е съществен фактор. Протезите трябва да се адаптират редовно, за да се съобразят с растежа и развитието на детето Ви. Препоръчваме това да се извършва поне веднъж годишно до навършването му на пълнолетие.

Избор на правилния тип протеза

Има различни видове протези, включително механични, миоелектрични и микропроцесорни протези. Препоръчваме ги при деца с вродени аномалии на горните крайници като те трябва да започнат да се използват след навършване на 4-5 годишна възраст. Това протезиране изисква специален рехабилитационен план за усвояване на управлението на протезата. Това протезиране е най-подходящо при подлакътни дефекти на ръката. Друго задължително условие е детето да е успешно протезирано преди това с козметична протеза и да е обучено да я ползва. 

Изборът на подходящ тип протеза зависи от нуждите и способностите на детето Ви.

Ранно протезиране

За някои деца, които са родени с физически дефекти, се препоръчва протезирането да започне рано, около 2-3 годишна възраст. Протезата може да се постави заедно с играчките на детето Ви и под формата на игра то започва да Ви помага в поставянето й. Впоследствие то само започва да я търси и използва.Това му помага да се адаптира по-лесно към протезата си и да развие навици за независимост. 

Подкрепа и социална интеграция

Важно е детето Ви да получава подкрепа не само в процеса на адаптиране към протезата, но и в социалната интеграция и самочувствие. Необходимо е като родители да си сътрудничите тясно с нашите специалисти протезисти, защото заедно играете много важна роля в този процес.

Технологични иновации

Съвременните технологии продължават да напредват в областта на протезирането, предоставяйки на децата по-добри възможности за мобилност и активно участие в различни дейности.

Протезирането при деца има за цел да им помогне да постигнат възможно най-високата степен на независимост и качество на живот, въпреки физическите им предизвикателства. Този процес изисква грижлив медицински и психологически подход към Вашето дете, а също и обвързаност от страна на Вашето семейство, образователните институции, други фактори от житейската му среда. 

Цени на протези за деца

ВИП Плюс Медикотехническа лаборатория работи с НЗОК. Фирмата изработва протези, както в рамките на отпуснатата сума от здравна каса за изработка на протеза, така и с доплащане, при избор на допълнителни компоненти и иновативни модули.

Лица до 18 г. имат право на нова протеза всяка година, а на ремонт – на всеки 6 месеца

Редът за получаване на протеза за горен/долен крайник по здравна каса, съгласно Закона за хората с увреждания, е следният:

  • При първо протезиране, лицето трябва да се яви на преглед в специализирана ортопедично-травматологична лекарска комисия /ЛКК/ за издаване на протокол/решение за предписване на медицинското изделие. С такава разполага Медицински център Медикеар Плюс.
  • При всяко следващо ново изделие или нужда от ремонт - ЛКК или ТЕЛК/НЕЛК издава протокол/решение за предписване на медицинското изделие.
  • Лицето с увреждане подава заявление по образец до НЗОК/РЗОК за съгласие с предписаното медицинско изделие и необходимост от предоставянето му.
  • НЗОК/РЗОК издава предписание по спецификация с код.
  • Лицето с увреждане предоставя кода на фирмата, която то е избрало за изработка на протезата.